HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Nurkowanie bez barier
Author: www.nautica.com.pl, 16-01-2009
Poland

Czy nurkowanie jest dla osób niepełnosprawnych ruchowo po prostu formą spędzania wolnego czasu, czy może jakoś pomóc w terapii?

 

Oczywiście trudno sobie wyobrazić, by nurkowanie postawiło na nogi osobę z uszkodzonym rdzeniem kręgowym, jednak jak najbardziej może poprawić jej kondycję fizyczną i samopoczucie. Podczas nurkowania osoby niepełnosprawne wykorzystują inne partie mięśni niż w czasie jazdy na wózku czy chodzenia o kulach. Co prawda, nurkując „wózkowicze" również używają rąk jako siły napędowej, jednak chcąc pływać efektywnie, zmuszeni są do wykonywania obszernych ruchów ramion. Wspomaga to jednocześnie oddychanie i krążenie. Trudno też nie wspomnieć o chwili wytchnienia od wózka lub kul, kiedy to pod wodą ciało funkcjonuje w stanie „zerowej grawitacji", w pozycji wyprostowanej, co z kolei ma zbawienny wpływ na ukrwienie kończyn i przeciwdziała przykurczom ścięgien.

Systematyczne treningi pływackie dają szansę przedłużenia tego efektu.

 

 

Jaki rodzaj niepełnosprawności umożliwia nurkowanie a jaki go wyklucza? Kto bierze udział w kursach?

 

Na liście zdecydowanych przeciwwskazań do nurkowania znajdują się przebyte operacje na otwartej czaszce i klatce piersiowej. Tym samym osoby po wylewie z koniecznością interwencji chirurgicznej nie uzyskają od lekarza nurkowego zgody na uprawianie takiej formy rekreacji. Natomiast osoby po urazach rdzenia kręgowego jak para i tetraplegicy, hemiplegicy, osoby z porażeniem mózgowym, stwardnieniem rozsianym, dystrofią mięśniową, niesłyszane, niewidome ... mogą nurkować, jeśli tylko lekarz nie wykryje innych przeciwwskazań do nurkowania.

W naszych kursach uczestniczyli nurkowie ze wszystkich wymienionych grup.

 

Oprócz kursów basenowych organizujecie także wyjazdy. Gdzie nurkujecie?

 

Druga część kursu podstawowego (Open Water Diver), a także stopień średni (Advance) prowadzone są na wodach otwartych. My zdecydowaliśmy się na wyjazdy do Chorwacji, gdzie woda jest zdecydowanie bardziej przyjazna niż w Polsce - cieplejsza i nieporównanie bardziej przejrzysta. Tam też, w bazie Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica" na wyspie Hvar, mamy dostęp do całego sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia takiego kursu, łącznie z łodziami, którymi wypływamy na nurkowanie. Bardzo ważnym punktem w naszej przygodzie są wyprawy do Sharm el Sheikh w Egipcie. Uczestniczyło w nich już kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych. Na wszystkie nurkowania wypływaliśmy łodzią i choć niekiedy warunki były trudne, żadnego z nurków nie zniechęcił ani silny prąd, ani wysoka fala.

 

Ile osób niepełnosprawnych  nurkuje z Nauticą?

 

 

Dotychczas w naszych kursach w Chorwacji wzięło udział ponad 100 osób niepełnosprawnych, a dwa razy tyle spróbowało nurkowania na basenie. Corocznie organizujemy 3-4 obozy w Chorwacji.

 

Kiedy powstało stowarzyszenie i skąd wziął się pomysł jego założenia?

 

Stowarzyszenie powstało w 1998 roku niemal jednocześnie z Centrum Turystyki Podwodnej „Nautica". Do pomysłu założenia stowarzyszenia przyznaje się jak to zwykle bywa kilka osób i każdy ma nieco inną wersję. Część z założycieli stowarzyszenia jeszcze w czasach szkoły średniej była zaangażowana w działania tzw. „Nieprzetartego Szlaku". Jako harcerze organizowaliśmy dla upośledzonych bądź niepełnosprawnych dzieci zbiórki i obozy harcerskie i zuchowe. I cóż, po latach, czegoś nam brakowało ... A idea zabrania w świat „zerowej grawitacji" osób niepełnosprawnych ruchowo wydawała się nam świetnym pomysłem. Poza tym jak tu nie wykorzystać takiego zaplecza sprzętowego jakim dysponowała komercyjna firma? Organizacji non-profit raczej nie było by w pierwszym roku stać na zakup tak drogiego sprzętu. Szczerze powiedziawszy nie bardzo wiedzieliśmy jak się zabrać za szkolenie osób niepełnosprawnych. Udało się nam wyciągnąć z Internetu trochę danych na temat tego jak się to robi na świecie. Jednak okoliczności niewątpliwie nam sprzyjały. Jeden z naszych instruktorów został zaproszony na pokaz nurkowania organizowany przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji i Tadeusza Masztalerza, który postanowił upowszechnić system HSA (Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych) w Polsce.  Oczywiście wkrótce okazało się, że nasze wyobrażenie o osobach niepełnosprawnych odbiega od rzeczywistości. W wielu przypadkach to my możemy się od nich uczyć życia i zazdrościć im aktywności.

 

 

Z kim współpracujecie?

 

Oczywiście na pierwszym miejscu należy wymienić CTP „Nautica", choć jak mówią niektórzy i tak stanowimy jedność.

Nasze losy pewnie nie potoczyłyby się w taki sposób gdyby nie zaangażowanie ze strony Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, która od lat zaprasza nas na obozy, gdzie prowadzimy kursy basenowe dla osób na wózkach.

Wspólnie z Fundacją „Tacy Sami" prowadzoną przez jedną z naszych kursantek Agatę Kopeć organizujemy też obozy dla chodzących osób niepełnosprawnych.

Od dwóch lat naszym sponsorem i partnerem jest firma Briggs & Stratton, z którą współtworzymy program „Wewnętrzna Siła".

 

Czy nurkowanie zmienia coś w życiu waszych niepełnosprawnych kursantów?

 

O to należałoby ich zapytać. Większość z naszych kursantów prowadziła aktywne życie uprawiając wiele dyscyplin sportu zanim pojawili się u nas. Jednak były i takie osoby, które na pierwszym obozie były całkowicie uzależnione od innych, a teraz prowadzą w znacznej mierze samodzielne, aktywne życie. Na ile to właśnie nurkowanie dodało im pewności siebie, trudno powiedzieć. Mam wrażenie, że sama świadomość zatarcia różnic pomiędzy niepełnosprawnym i pełnosprawnym nurkiem w czasie wspólnej podwodnej eskapady dodaje skrzydeł i pomaga przezwyciężyć trudności, które osoba niepełnosprawna pokonuje w początkowym  etapie szkolenia.

 

Czy instruktor nurkowania niepełnosprawnych musi mieć specjalne uprawnienia? Jak i gdzie się je zdobywa? Z iloma instruktorami współpracujecie?

 

Instruktor nurkowania może zdobyć uprawnienia do szkolenia osób niepełnosprawnych w systemie Stowarzyszenia Nurków Niepełnosprawnych (HSA). Jedyną osobą w Polsce uprawnioną do prowadzenia tego rodzaju szkoleń jest Tadeusz Masztalerz Course Director HSA. On też raz lub dwa razy do roku organizuje kursy instruktorów HSA. Obecnie czynnie współpracuje z nami kilkunastu instruktorów i asystentów instruktora HSA.

 

Nad jakimi projektami aktualnie pracujecie? Szykujecie jakiś nowy wyjazd?

 

Jak co roku planujemy szkolenia i tak zwane „zajęcia kondycyjne" na  basenach w Krakowie i Warszawie dla osób posiadających już  uprawnienia nurkowe. Wspólnie z FAR organizujemy zimowy obóz nurkowy obejmujący basenową część kursu dla osób po urazach rdzenia kręgowego. Kursanci będą mieli możliwość kontynuowania szkolenia na obozach w Chorwacji. Dla nurków z uprawnieniami podstawowymi i średnimi baza na Hvarze stoi otworem przez cały letni sezon. Uczestnicząc w programach turystycznych mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności nurkowych i poznawać najciekawsze podwodne zakątki.

Planujemy też wyprawę do Egiptu, na Bornholm i kilka akcji nurkowych w Polsce w sezonie letnim.

 

 

Serdeczne podziękowania dla Agnieszki Pajdak- Stós ze Stowarzyszenia Nautica za interesujące informacje i odpowiedzi :)

 

Więcej informacji na www.nautica.com.pl

Zdjęcia : http://www.nautica.com.pl/warszawa/hsa.php