HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Początek przygody nurkowej
15-07-2008

Nurkowanie może być nie tylko naszym hobby i dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu, lecz przede wszystkim okazją do poznawania nowych miejsc, odbywania ciekawych podróży.

Swoją przygodę z nurkowaniem powinniśmy zacząć od podstawowego kursu nurkowego. Uprawnienia te może uzyskać każda osoba, niezależnie od wieku i kondycji, która ukończy kurs. Wystarczy wybrać szkołę, która oferuje nam takie szkolenie. Większość zaprawionych nurków uważa, że lepiej jest zrobić kurs w polskich warunkach, które są znacznie trudniejsze od np. egipskich. Zimna woda, słaba widoczność uczą dyscypliny w stosunku do żywiołu jakim jest woda. Posiadanie przynajmniej podstawowego kursu nurkowego daje możliwość bezpiecznego i komfortowego nurkowania w wybranym miejscu na świecie. Wystarczy tylko przyjść, zapisać się, przejść kurs i zdać egzamin. Kurs dzieli się na poszczególne etapy.

 • część teoretyczną
 • część basenową
 • część praktyczną w wodach otwartych

Część teoretyczna to cykl wykładów pozwalający zdobyć wiedzę z zakresu:

 • Zagadnień organizacyjno-prawnych
 • Sprzętu podstawowego
 • Sprzętu powietrznego i dodatkowego
 • Fizjologii i patofizjologii nurkowania
 • Ratownictwa
 • Technik i bezpieczeństwa nurkowania
 • Środowiska wodnego
 • Fizyki nurkowania

Część basenowa – jak sama nazwa wskazuje odbywa się na basenie. Daje okazję do zapoznania się z podwodnymi warunkami. Zajęcia na basenie umożliwiają poznanie podstaw, niezbędnych do rozpoczęcia kursu płetwonurkowania w wodach otwartych. Podczas kursu uczestnicy w praktyczny sposób zapoznają się ze sprzętem do nurkowania oraz poznają elementarne techniki nurkowania w basenie.

Co daje część basenowa?

zapoznanie się ze sprzętem ABC

technikami pływania ze sprzętem ABC

technikami nurkowania ze wstrzymanym oddechem

podwodną komunikacją nurkową

technikami wzajemnej asekuracji

–technikami nurkowania ze sprzętem powietrznym (automat oddechowy, butla, kamizelka ratunkowo-wyrównawcza KRW)

Systematyczne stopniowanie poziomu trudności ułatwia kształtowanie prawidłowych nawyków i zdecydowanie zwiększa komfort i przyjemność przebywania pod wodą podczas nurkowań w wodach otwartych.

Część praktyczna w wodach otwartych – odbywa się w przestrzeniach wodnych: jeziorach lub morzach.

W tej części ważna jest minimalna praktyka w pływaniu w sprzęcie ABC oraz nurkowaniu ze wstrzymanym oddechem. Kursanci zdobywają pierwszą praktykę umożliwiającą bezpieczne użytkowanie sprzętu nurkowego oraz umiejętności bezpiecznego nurkowania w zakresie głębokości do kilkunastu metrów.

Co daje część praktyczna w wodach otwartych?

Po uzyskaniu podstawowego stopnia nurkowego najlepszym krokiem jaki możesz zrobić jest kontynuacja nurkowej przygody czyli doskonalenie posiadanych i zdobywanie nowych umiejętności.