HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Zatopiony lotniskowiec - Graf Zeppelin
Author: Karol, 29-05-2009
Poland

Okręt spoczywający na dnie Bałtyku, w odległości ok. 55 km na północ od Władysławowa, na głębokości ok. 86 metrów został zidentyfikowany przez załogę ORP ,Arctowski" 12 lipca 2006 roku podczas tzw.drugiego przepływu nad wrakiem. Za okrętem Marynarki Wojennej w odległości 200 metrów ciągnięty był sonar wielowiązkowy, dzięki któremu udało się zmierzyć znajdujący się pod wodą wrak. Porównano jego wymiary z wymiarami "Graf Zeppelina" i okazało się, że są niemal identyczne.

Później pod wodę spuszczono specjalny pojazd podwodny Aero B, który opłynął, sfilmował i sfotografował lotniskowiec. Przy tej okazji jego operatorzy przeżyli chwilę grozy, gdyż w pewnym momencie pojazd zaplątał się w rybackie sieci, które oplatają rufę "Grafa Zeppelina".Graf Zeppelin leży na prawej burcie, przechylony o około 50 stopni. Jego kadłub, choć widać, że poważnie uszkodzony, nie złamał się. Znaczne zniszczenia da się jednak zauważyć w jego części dziobowej. Uszkodzone są także: wieżyczka na prawej burcie, a także pokład startowy dla samolotów. Na rufie oplecionej sieciami rybackimi widać także pokaźnych rozmiarów lej, najprawdopodobniej po bombie lotniczej, lub ładunku wybuchowym detonowanym podczas prób przeprowadzanych przez Armię Radziecką w sierpniu 1947 roku.

 

Graf Zeppelin miał około 260 m długości, 30 metrów szerokości i wysokości, rozwijał prędkość ponad 30 węzłów. Mógł zabierać na pokład myśliwce Messerschmitt Me 109T oraz bombowce nurkujące Junkers Ju 87C. Lotniskowiec uzbrojony był w 16 dział 150 mm, 12 dział przeciwlotniczych 105 mm, 22 działa 37 mm, 28 działek 20 mm. Miał zabierać 42 samoloty.Choć "Graf Zeppelin" był jedynym hitlerowskim lotniskowcem, nigdy nie skierowano go do akcji bojowej. Wodowanie nastąpiło w grudniu 1938 roku w obecności Adolfa Hitlera i Hermanna Göringa.

 

 

 

Prace wykończeniowe miały trwać do 1940 roku, jednak zostały wstrzymane. Wykończony w 80 - 90 proc. okręt kilkakrotnie przenoszono między niemieckimi bazami, w 1945 roku zajęła go marynarka radziecka w Szczecinie.Początkowo Rosjanie chcieli wykorzystać lotniskowiec, jednak postanowieniem komisji sojuszniczej Graf Zeppelin został skazany na zniszczenie. Stał się celem w radzieckich ćwiczeniach. Został zatopiony przy użyciu ładunków wybuchowych, pocisków artyleryjskich, bomb lotniczych i torped 16 lub 17 sierpnia 1947 roku.