HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Manewr Valsalvy, czyli sposób na dyskomfort pod wodą
Author: (madam), 16-06-2009
Poland

 

Jedną z najistotniejszych czynności, jaką nurek musi wykonać pod wodą, jest wyrównanie ciśnienia w przestrzeniach naszego ciała wypełnionych powietrzem. Wyrównywanie ciśnienia w uszach nie jest naturalną zdolnością człowieka, dlatego należy się tego nauczyć. Większość początkujących nurków ma problem przy zanurzaniu, ale tylko u niewielkiej części z nich powodem są względy medyczne. W większości przypadków to kwestia odpowiedniej techniki. Pomocny w tzw." przedmuchiwaniu" jest tzw. Manewr Valasavy.

Manewr Valsalvy ma za zadanie wyrównanie dyskomfortu wynikającego z różnicy ciśnienia między naszym organizmem , dokładnie uchem środkowym, a wodą podczas zanurzania. Polega on na wdmuchiwaniu powietrza do nosa przy jednoczesnym jego zatkaniu. Powietrze pod zwiększonym w ten sposób ciśnieniem przeciska się poprzez trąbkę Eustachiusza z jamy ustnej do ucha środkowego, dzięki czemu ciśnienie zostaje wyrównane.

Jest to podstawowa i najbardziej intuicyjna metoda wyrównywania ciśnienia. Nabierając w płuca powietrza, zaciskamy palcami płatki nosa i staramy się je wydmuchać. Policzki pozostają przy tym ściśnięte, aby nie napełniły się wydmuchiwanym powietrzem. Czyli wydmuchujemy powietrze przez „uszy". Antonio Valsava, był pierwszym który opisał tą technikę, już w XVIII wieku, stąd nazwa tej czynności.