Sposób na dekompresję
Autor: Tom Stolarski, 21-06-2009
Tabele dekompresyjne pozwalają nurkowi zaplanować dla danego profilu nurkowania i mieszanki oddechowej właściwej dekompresji, która pozwoli na uniknięcie choroby dekompresyjnej.
Najczęściej przyjmują, że profil nurkowania jest prostokątny. Oznacza to, że nurek na początku nurkowania opuszcza się natychmiast na maksymalną głębokość i zostaje na niej aż do wynurzenia. Istnieją także bardziej skomplikowane wersje tabel, które uwzględniają nurkowania wielopoziomowe, a także nurkowania przeprowadzane w innych warunkach np. w górach i nurkowania dekompresyjne.
Najpopularniejszymi tabelami nurkowymi są:
- tabele Buehlmann/Hahn, używane powszechnie np. w organizacji CMAS
- tabele PADI w postaci tabel RDP oraz koła, RDP Whell (umożliwia nurkowanie wielopoziomowe)
- tabele US NAVY (jako że dane amerykańskich organizacji rządowych, w tym armii, poza projektami tajnymi są ogólnie dostępne i darmowe, były one pierwszymi tabelami używanymi przez nurków amatorów)
- tabele BSAC 88 ( nitroxowe)
Ponadto występują także :
- Komputery nurkowe – które są obecnie najpopularniejsze i zdecydowanie prostsze od tabel, monitorują cały czas nurkowania i wyliczają na bieżąco rzeczywisty profil nurkowania.
- tabele generowane przez oprogramowanie dekompresyjne, tzw. plannery, odpowiadające zaplanowanemu przez nurka określonemu planowi nurkowania i mieszanki oddechowej.
- „Deco On Thy Fly", czyli metoda GUE na szybkie określenie potrzebnego profilu dekompresji bez użycia tablic lub komputerów.