HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
'Korona Jezior Ziemi cz. II Matscherjochsee' - Powrót Mistrzów
Author: (madam), 17-09-2009
Europe

    To już pół roku minęło od powrotu Kamila Iwankiewicza i Łukasza Gawła (Extreme Adventure) z pustyni Atakama. Panowie nie leżeli jednak odłogiem przez ten czas, tylko bardzo intensywnie przygotowywali się do realizacji drugiej z siedmiu planowanych wypraw z cyklu "Korona Jezior Ziemi". Projekt "Korona Jezior Ziemi" obejmuje wspinaczkę oraz ekstremalne nurkowania wysokogórskie na 7 kontynentach.
    Realizując drugą z siedmiu części projektu, część wakacji Kamil i Łukasz spędzili, wspinając się na alpejskie ściany we Włoszech i Szwajcarii, zahaczając też o austriackie Alpy.
Podczas tej wyprawy wykonaliśmy kilka ciekawych nurkowań w jeziorach Schwarzsee (2800 m.n.p.m) oraz Matscherjochsee (3185 m.n.p.m.), które było naszym głównym celem – dodaje Kamil.


Oto kilka pytań, które udało nam się zadać Extreme Adventure po powrocie z wyprawy.

Czym charakteryzuje się nurkowanie wysokogórskie?
Nurkowanie górskie definiowane jest jako nurkowanie powyżej 300m.n.p.m. Powyżej tej wysokości stosowane są specjalne tabele dekompresyjne. Istnieje górna granica w nurkowaniu górskim, której maksymalna wysokość nie powinna przekroczyć 3000 m.n.p.m. Nurkując w górach na wysokości 2800m.n.p.m. na głębokość 30m powinno się korzystać z tabel dekompresyjnych z poziomu morza na głębokość 45 m a prędkość wynurzania nie powinna być większa niż 6 metrów na minutę. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowe obliczenie dekompresji. Zmiana dekompresji w stosunku do warunków panujących na poziomie morza jest wynikiem niższego ciśnienia. ( np.Ciśnienie na poziomie morza 1013 hPa, ciśnienie panujące nad jeziorem Schwarzsee 720 hPa). Przed pierwszym nurkowaniem należy przejść również aklimatyzację nurkową, czyli wyrównać w organizmie poziom nasycenia azotem w stosunku do ciśnienia panującego w miejscu w którym planujemy nurkowanie.


Co Wam sprawia największą frajdę podczas nurkowania wysokogórskiego?
Największą frajdę sprawia nam łączenie wspinaczki i nurkowania, elementów, które na pozór nie są ze sobą spójne. Eksplorujemy zbiorniki wodne, które są dla nas zagadką. Niesamowite są też spojrzenia ludzi, którzy z nieskrywanym zdziwieniem obserwują jak wnosimy ciężki sprzęt do nurkowania na pionowe ściany skał. Ich spojrzenie; bezcenne, za wszystko inne można zapłacić kartą kredytową;). A tak serio, to uwielbiamy przygodę,a nurkowania górskie dają nam mnóstwo frajdy. Samo planowanie nowych górskich tras, adrenalina podczas wspinaczki i niewiadoma, bo jeziorka do których próbujemy dotrzeć są często jeszcze niezbadane.


Jak nurkuje się wśród pstrągów?
Fantastycznie, chociaż warunki w jeziorach wysokogórskich są zupełnie inne niż te, które widzimy na co dzień w jeziorach nizinnych. Zbiorniki te są zupełnie pozbawione roślinności, więc ryby nie mają zbyt wielu możliwości ukrycia się. Chowają się między okruchami skał i wpływają do niewielkich jaskiń, tłocząc się w bardzo wąskich korytarzach. Ryby zamieszkujące akweny wysokogórskie mają duży problem ze zdobyciem pożywienia. Owady występują obficie jedynie w najcieplejszych miesiącach od maja do września. Dodatkowo alpejskie jeziora wysokogórskie są mocno zanieczyszczone chemicznie. Zdaje sobie sprawę, że to może dziwić, ale to prawda.Austriaccy ichtiolodzy stwierdzili, że w organizmach pstrągów występuje wielokrotnie wyższe stężenie środków ochrony roślin takich jak np. DDT. Teraz pytanie skąd środek owadobójczy, wycofany w Europie wiele lat temu i w dodatku nierozpuszczalny w wodzie wziął się alpejskich jeziorach ?
Otóż DDT oraz pochodne mu środki wykorzystywane są ciągle w Afryce do walki z komarami. Wysoka temperatura w Afryce sprawia, że preparat ten paruje i unosi się do atmosfery, gdzie z wiatrem przenoszony jest nad Morzem Śródziemnym. Chłodne Alpy stanowią naturalną barierę dla chmur, które przenoszą skroplony DDT. Wraz z opadami deszczu i śniegu środki chemiczne dostają się do jezior i do organizmów zwierząt je zamieszkujących.

 


Czy natrafiliście na jakieś problemy podczas tych nurkowań?
Za problem można uznać wnoszenie całego ekwipunku nurkowego po stromych ścianach, ale z tym kłopotem radzimy sobie całkiem nieźle. Jesteśmy zgranym teamem, przygotowanym na różne ewentualności, jednak cały czas coś nas zaskakuje. Tym razem szukając najkorzystniejszej trasy posłużyliśmy się GPS-em, który wprowadził nas w błąd. Kosztowało to nas wiele wysiłku, wspinając się przez cały dzień po nowej trasie zmuszeni byliśmy zawrócić do punktu wyjścia. Zaskoczyła mnie również klarowność wody w Matscherjochsee, która nie przekraczała metra.

Wasze najbliższe nurkowe plany?
Najbliższe, to pewnie Egipt i jesienny wyjazd do Hurghady do naszych przyjaciół z centrum Diving Stars. Super atmosfera i relaksacyjne nurkowania. Naładujemy sobie bateryjki przed kolejnym wyjazdem w góry. W lutym ruszamy do Meksyku. Naszym celem będzie najwyżej położony akwen w Ameryce Północnej - Jezioro Słońca znajdujące się w górach Sierra Nevada na szczycie wulkanu Nevado de Toluca na wysokości 4200 m.n.p.m. To będzie nasz trzeci diamencik do Korony Jezior Ziemi.

Zatem w imieniu wszystkich Hot Diverów trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.

 

Członkowie wyprawy:

 

Kamil Iwankiewicz_1dr Kamil Iwankiewicz

Adiunkt WSIiE, alpinista, uczestnik i organizator wypraw górskich m. in. w Pamir, Kaukaz, Tien-szan, Andy. Instruktor nurkowania, specjalista w nurkowaniu jaskiniowym i głębinowym, rekordzista świata w nurkowaniu górskim.

 

 

 

 

__ukasz_Gawe__Łukasz Gaweł

Nurek-alpinista, zawodowy przewodnik nurkowy. Uczestnik i organizator wypraw nurkowych do Afryki i Ameryki Południowej, technik sprzętowiec, zabezpieczenie logistyczne wyprawy.

 

 

 

 

Bogumi___Buczy__koBogumił Buczyłko

Specjalista w technikach asekuracji, operacji linowych oraz autoratownictwa alpinistycznego. Uczestnik i organizator wypraw nurkowych i górskich.

 

 

 

 

Magdalena_Buczy__ko_mMagdalena Buczyłko

Uczestnik wypraw nurkowych i górskich do Afryki, zabezpieczenie logistyczne wyprawy.

 

 

 

 

Sponsorzy: