HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Mark V. Lonsdale - Nurkowie US NAVY
Author: Wielki Błękit, 26-10-2009
Poland
Publishing house: Wielki Błękit sp. z o.o.

O autorze:

Mark V. Lonsdale jest dyrektorem szkoleniowym Specialized Tactical Training Unit (STTU), emerytowanym nurkiem saturowanym i autorem kilku książek o nurkowaniu i operacjach jednostek specjalnych. Jego obowiązki w STTU obejmują prawie wszystkie aspekty egzekwowania prawa, szkolenie operacyjne jednostek specjalnych sił zbrojnych, a także opracowywanie programów i szkolenie oddziałów nurkowych, przede wszystkim w zakresie poszukiwania i ratownictwa, ochrony dygnitarzy, działań antynarkotykowych oraz innych operacji morskich.
Ostatnie kilkanaście lat Mark służył jako nurek, kierownik nurkowania, oficer szkoleniowy oddziału specjalnego Marine Company Dive Team w Biurze Szeryfa Hrabstwa Los Angeles, oraz rezerwista Służb Ratowniczych. Jest członkiem Wydziału Kontroli Nurkowania przy Biurze Szeryfa i współautorem „Podręcznika nurkowania” opublikowanego przez Biuro Szeryfa. Otrzymał wiele listów pochwalnych za udział w niebezpiecznych operacjach, w tym za uratowanie trzech osób tonących w zalanej wodą kopalni w 2001, a trzech innych z jeziora o głębokości 80 m, w którym znalazły się w wyniku groźnego wypadku łodzi.
Mark uczestniczył w wielu operacjach woskowych - nie tylko nurkowych - chętnie też poświęca swój czas jako wykładowca i instruktor nurkowania w UCLA Underwater Kinesiology Program, którym kieruje światowej sławy fizjolog nurkowania dr Glen Egstrom.
Przed rozpoczęciem służby wojskowej, Mark był członkiem narodowej reprezentacji w judo i pracował jako cywilny nurek specjalizujący się w budownictwie morskim, a jako nurek saturowany wykonał kilka tysięcy nurkowań w Morzu Północnym na głębokość do 152 m.
Od tragicznych wydarzeń z 11 września, Mark aktywnie angażuje się w szkolenie oddziałów specjalnych armii amerykańskiej i koalicyjnych sił zbrojnych, uczestniczących w Operacji Trwała Wolność i wojnie Zatoce Perskiej. Jego oddział nurków Biura Szeryfa Los Angeles dba o bezpieczeństwo kraju, zabezpieczając obiekty portowe i prowadząc podwodne operacje poszukiwawcze.

O książce:

Zawód nurka głębinowego od początku otacza mgiełka niemal mitycznej glorii i chwały. Duma, jaką odczuwają nurkowie, znajduje swoje odzwierciedlenie w historii i tradycjach tej społeczności, a graficznie ilustrują ją choćby noszone w jednostkach T-shirty z rysunkami przedstawiającymi krzepkich nurków, których strzeże władca mórz Neptun i podziwiają ponętne syrenki. Tatuaże i opowieści snute w nadmorskich barach i tawernach tylko dodają legendzie i folklorowi blasku. To głęboko zakorzenione poczucie dumy trudno zrozumieć laikom, którzy nie podzielają pasji do nurkowania i podejmowania wyzwań tak ryzykownych, że aż odstraszają bardziej nieśmiałe dusze. Podobnie jak astronauta w kosmosie, nurek głębinowy pracuje w nieprzyjaznym środowisku i jest całkowicie zdany na sztuczne podtrzymywanie życia - głęboko pod powierzchnią oceanu, gdzie zapas powietrza do oddychania lub mieszanki gazu jest po prostu koniecznością. W takim miejscu nawet najdrobniejszy błąd może mieć katastrofalne skutki. Nurek musi pokonać naturalną ludzką awersję do ciemności, jakie panują na głębokości i znosić nie tylko uciążliwe zimno i silne prądy, ale i licznie niebezpieczeństwa, wiążące się z pracą pod ciśnieniem. Mieszanki gazów, które na powierzchni są całkowicie nieszkodliwe, pod ciśnieniem zmieniają swoje właściwości i stają się toksyczne
„Nurkowie US NAVY” to książka z fascynującym, fotograficznym opisem technik i sprzętu jakim dysponują nurkowie US NAVY, od rozwoju nurkowania po intensywne szkolenie wojskowych oddziałów nurkowych. Bez względu na to, czy służyłeś w marynarce wojennej, czy pasjonujesz się jej historią, czy po prostu jesteś zwykłym czytelnikiem, ta książka z pewnością cię zainteresuje i wiele nauczy. Zdjęcia przedstawiają historię rozwoju nurków US NAVY - od eksponatów muzealnych, jak starodawne mosiężne hełmy, poprzez fotografie dokumentujące działania nurków wojskowych, aż po wspomnienia związane z nurkowaniem w sędziwym hełmie MK V.
Mark V. Lonsdale zdołał dogłębnie, a jednocześnie zrozumiale przedstawić techniki nurkowania i satysfakcję, jaką daje nurkowanie wojskowe. Lektura tej książki pozwoli czytelnikom niemal namacalnie współuczestniczyć w przeżyciach jej bohaterów i skorzystać z rozległej wiedzy Marka na temat US NAVY.

Dane techniczne:

Format - A-4
Oprawa - twarda
Objętość - 352 strony
ISBN - 978-83-61217-26-8
EAN - 9788361217268


(www.wielkiblekit.com)