HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Jacques Mayol, Pierre Mayol - Dziesięciu królów morza
Author: Wielki Błękit, 26-10-2009
Poland
Publishing house: Wielki Błękit sp. z o.o.

„Dziesięciu królów morza” to fikcyjna opowieść oparta na wspólnych podwodnych odkryciach i doświadczeniach braci Pierre’a i Jacquesa Mayola. Fascynacja zaginionym kontynentem zwanym Atlantydą zaprowadziła ich na Ocean Atlantycki, a dokładniej na Bahamy, gdzie badali tajemnice Bimini i innych wysp archipelagu. Po drodze Jacques odkrył hiszpański galeon zatopiony przed 300 laty. To właśnie ten wrak stał się inspiracją dla niniejszej powieści.
Jacques Mayol – pisarz, światowej sławy nurek i wielokrotny rekordzista świata, uznawany powszechnie za pioniera w dziedzinie nurkowania na bezdechu. W 1976 roku jako pierwszy człowiek w historii zanurkował na głębokość 100 metrów. Mayol urodził się w 1927 roku, w Chinach, i choć był obywatelem Francji, większość życia spędził we Włoszech, na wyspach Caicos i w Japonii. Zmarł we Włoszech, w grudniu 2001 roku, kładąc kres wieloletniej pasji nurkowania i jednocząc się całkowicie z morzem i naturą. Brał udział w przygotowaniu i produkcji wielu filmów dokumentalnych. Był niezwykle wytrzymały i sprawny fizycznie, co zawdzięczał, między innymi, znajomości i ćwiczeniom jogi oraz innych nauk Wschodu. Życie Jacquesa Mayola stało się tematem filmu „Wielki Błękit” (Le Grand Blue) Luca Bessona. Główny bohater filmu, grany przez Jeana-Marca Barra, podobnie jak Jacques nurkuje na nieprawdopodobne głębokości i utrzymuje bliską więź z delfinami. Najsłynniejsza książka Mayola, „Homo Delphinus. Delfin w człowieku”, uważana jest za Biblię wszystkich nurków bezdechowych.
Pierre Mayol, starszy brat Jacquesa, studiował filozofię, logikę i metafizykę, a specjalizował się w tak zwanej „protohistorii”. Jest autorem wielu artykułów publikowanych we francuskich czasopismach marynistycznych. Wydał również kilka książek, między innymi „Le Grand Doute” i „Les Hommes de Pierre”.
W powieści tej Pierre i Jacques próbują rzucić nowe światło na tajemnicę oceanu i na mitologiczne więzi łączące człowieka z morzem, więzi, które zawsze nas intrygowały.
Książka „Dziesięciu królów morza” odniosła sukces we Włoszech, Francji i Japonii.

Recenzja 1:

Autorzy chcieli podzielić się z czytelnikami zamiłowaniem do tego, co wydaje im się prawdziwą historią człowieka, homo sapiens. Ich zdaniem świat „cywilizacji” jest znacznie starszy, niż wmawiają nam historycy. Klasyczna wizja prehistorii to zbiór nonsensów wyrastających z irracjonalnego przekonania, że życie, które wyewoluowało z jednej komórki, stworzyło tak nieprawdopodobnie skomplikowany twór jak ludzki mózg w absurdalnie krótkim czasie. Według tej teorii historia człowieka – historia homo sapiens i jego inteligencji, historia ludzi takich my i wy – zaczęła się nie więcej niż pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt tysięcy lat temu, kiedy to właśnie człowiek pojawił się w nagły i niewytłumaczalny sposób na powierzchni naszej planety. Ta sama teoria dowodzi, że pierwsze cywilizacje stworzone zostały zaledwie sześć lub siedem tysięcy lat temu, po długim okresie rozwoju w epoce kamiennej.
Jednak według różnych Tradycji, świętych tekstów i nauk mędrców ze Wschodu i Zachodu, według wszystkich niemalże religii, historia ludzkości jest znacznie, znacznie dłuższa. Jak wynika z tych starożytnych źródeł, wszystkie inne epoki poprzedzał Złoty Wiek, a pierwotna i wspólna wszystkim Święta Nauka była źródłem wszelkiej ludzkiej wiedzy. To jedyne wytłumaczenie wszystkich tajemniczych, pradawnych ruin i przedmiotów rozsianych po całym świecie, których znaczenie i doskonałość nasi naukowcy starają się z takim uporem umniejszyć.
Wszystkie religie mówią o katastrofalnym potopie, a współczesna nauka przyznaje, że dziesięć do dwudziestu tysięcy lat temu doszło do globalnego ocieplenia i roztopienia olbrzymich lodowców, w wyniku czego znacznie podniósł się poziom oceanów, a ogromne obszary lądu znalazły się pod wodą. Właśnie wtedy z powierzchni ziemi zniknęły całe cywilizacje i materialne ślady ich istnienia. Zostały po nich jedynie pojedyncze tajemnicze budowle i przedmioty.
Do budowli takich można zaliczyć olbrzymie mury w peruwiańskich Andach oraz trzy piramidy w Gizie, klasyczne przykłady niezwykle rozwiniętej antycznej inżynierii. Zdaniem naszych klasycznych prehistoryków, gdyby budowniczy z tamtych czasów dysponowali tylko tak rudymentarną wiedzą, jaką im się dzisiaj przypisuje, nigdy nie byliby w stanie wznieść równie potężnych struktur.
Pomimo licznych prób wyjaśnienia tego fenomenu lub pomniejszenia jego wagi, pomimo upływu tysięcy lat, wciąż żywy pozostaje znany całej ludzkości mit: Atlantyda.
Latem 1968 roku Jacques Mayol znalazł się pośród prawdziwych „Atlantydów”: przyłączył się do doktora Mansona Valentine i zespołu badaczy oraz nurków z Florydy. Wraz z nimi dokonał wielu znaczących odkryć, z których największym była kontrowersyjna Bimini Wall, formacja skalna położona na płaskowyżu bahamskim. Jacques Mayol nie miał żadnych wątpliwości, że płaskowyż, na którym leżą Bahamy, zatopiony przez wody oceanu dziesiątki tysięcy lat temu, był łącznikiem pomiędzy Atlantydą o późniejszymi cywilizacjami. To jest punkt wyjścia do jego fascynującej opowieści.

Recenzja 2:

Fascynujący pięknem i tajemniczością podwodny świat oraz ludzie, którzy wolą go niż szarą, ziemską codzienność. Poszukiwania Atlantydy oraz tajemnice archipelagu wysp Bahama. Bracia Jacques i Pierre Mayol oparli swoją opowieść na własnych doświadczeniach - tak, jak jej bohaterowie poświęcili życie nurkowaniu i podmorskim podróżom. Życie i przygody Jacquesa stały się zresztą podstawą scenariusza słynnego filmu Luca Bessona "Wielki Błękit". Pasja z jaką Mayolowie napisali "Dziesięciu królów morza" sprawia, że ta piękna emocjonująca opowieść jest czymś więcej niż kolejna rozgrywającą się w egzotycznych sceneriach historią przygodową. To niezwykła, sugestywna opowieść o spełnianiu marzeń i idealnym, niemal baśniowym, świecie. Lektura, która spraw, że nawet ludzie mający wstręt do wody zamarzą o nurkowaniu.
   
Dane techniczne:
Tytuł: Dziesięciu królów morza
Autorzy: Jacques Mayol, Pierre Mayol
EAN: 9788361217138
ISBN: 978-83-61217-13-8
Ilość stron: 224
Format: B5
Okładka: miękka
Cena detaliczna : 32,90


Nawet 30% zawartości tej książki możesz obejrzeć w programie Google Książki pod adresem - http://books.google.pl/books?printsec=frontcover&id=qXLvjZZXrbsC#v=onepage&q=&f=false

 

(www.wielkiblekit.com)