HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Ekspedycja „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010” zakończona!
Author: (genesispr), 16-02-2010
Mexico

Zespół pod przewodnictwem Jurka Błaszczyka i Czarka Abramowskiego, w ramach projektu „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010",

zweryfikował mapę jaskini Sabak Ha w Meksyku, spenetrował nieznany dotąd pasaż oraz wyznaczył krótszą drogę do głębiny „Black Abyss" (Czarna Otchłań). To pierwsza i jak do tej pory jedyna ekipa polskich nurków, która podjęła się eksploracji jednej z najbardziej niebezpiecznych i tajemniczych jaskiń na Jukatanie. Projekt okazał się znacznie trudniejszy niż przewidywano, ze względu na warunki panujące w samej jaskini oraz logistykę przedsięwzięcia. Mimo to zgromadzono wiele nowych i ciekawych faktów na temat Sabak Ha i jej otoczenia, łącznie z dokumentacją zdjęciową i filmową.

Wyprawa dowodzona przez Jurka Błaszczyka i Czarka Abramowskiego z grupy Deep Explorers została zrealizowana w styczniu 2010 roku. Dzięki determinacji i perfekcyjnemu przygotowaniu, team polskich nurków zweryfikował ukształtowanie jaskini Sabak Ha, spenetrował do 150 metra korytarz prowadzący od „Kafejki Ślepych Ryb Jaskiniowych" i wyznaczył, rozciągając nową linę poręczową, krótszą drogę do głębiny Black Abyss. Grupie udało się osiągnąć głębokość 130 m. Ekipa odnotowała w jaskini bardzo trudne warunki.

„Nurkowałem już w wielu miejscach, ale nigdzie dotąd w jaskini nie spotkałem takich przestrzeni i odległości, jak w Sabak Ha. Obszar na głębokości 100 m porównywaliśmy wręcz do boiska piłkarskiego, od którego dopiero odchodzą boczne korytarze - w tym Black Abyss. Na mapie, którą dysponowaliśmy wyglądało to nieco inaczej niż w rzeczywistości" - powiedział Jurek Błaszczyk, jeden z liderów teamu Deep Explorer.

 

„Również widoczność w Sabak Ha była o wiele słabsza niż oczekiwaliśmy, a otoczenie najbardziej kojarzyło się z cmentarzyskiem. Znacznie utrudniło nam to planowanie oraz zmusiło do precyzyjnej nawigacji, gdyż w takich warunkach błąd może kosztować życie. Projekt był więc także wyjątkowo trudny pod względem mentalnym" - dodaje Czarek Abramowski, drugi z liderów zespołu.

Również na powierzchni nurkowie musieli zmagać się z problemami logistycznymi, wynikającymi ze specyfiki tego miejsca - zarówno pod względem usytuowania samej jaskini w środku dżungli, jak i lokalnych uwarunkowań. Mimo, że nadal pozostaje tajemnicą na jakiej głębokości leży dno korytarza Black Abyss (i czy w ogóle jest - w co wątpią autochtoni), grupa Deep Explorers zrealizowała swoją misję. Zgromadzona wiedza jest podstawą do dalszych badań naukowych oraz planowania kolejnych wypraw w rejon Sabak Ha.

Sabak Ha od lat pozostaje w kręgu zainteresowań geologów i speleologów, nic więc dziwnego, że projekt „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010" znalazł się pod opieką Jukatańskiego Towarzystwa Speleologicznego oraz Jukatańskiego Instytutu Ekologii (Ecology Department of Yucatan). Natomiast wielkim zaskoczeniem dla całej ekipy było ogromne zainteresowanie projektem jukatańskich mediów: telewizji - TV Azteca oraz lokalnego dziennika - Diario de Yucatán, które na bieżąco śledziły kolejne etapy projektu. Na miejscu całemu zespołowi kibicowali także tubylcy (potomkowie Majów), którzy z fascynacją przyglądali się  poczynaniom polskich nurków.

Eksploracja Sabak Ha została udokumentowana na filmie, który ukazuje zmagania nurków z przyrodą, problemami technicznymi i sytuacjami awaryjnymi, których nie zabrakło. Obecnie trwa postprodukcja dokumentu, a jego zwiastun zostanie zaprezentowany za kilka miesięcy.

 

Ekipa DeepExplorers dziękuje wszystkim sponsorom i partnerom wyprawy: firmie Infovide-Matrix za sfinansowanie wyprawy i niezastąpione wsparcie organizacyjne, Rush Hours za organizację przelotu do Meksyku, Holmes Place za trening wydolnościowy, Ammonite Systems za latarki, Liquivision za komputery nurkowe X1, Scubatech za automaty oddechowe R5 TEC, One2Tribe za stworzenie strony projektu i Maxim za odżywki sportowe.

Więcej szczegółów na temat wyprawy można znaleźć na blogu projektu, który znajduje się pod adresem: www.deepexplorers.org

 

Patroni medialni wyprawy

Informacje dodatkowe:
Deep Explorers
to grupa zajmująca się nurkowaniami głębokimi. Od 2003 roku team organizuje projekty eksploracji Morza Czerwonego - głównie okolic Dahab i Sharm El Sheikh. W 2005 roku członkowie ekipy odkryli grotę na głębokości 130 metrów poniżej słynnego The Canyon. W 2005 spenetrowali jaskinię Ras Mamlah i wykonali setki głębokich nurkowań we wszystkich miejscach wokół Dahab. W 2007 roku w Dahab Jurek Błaszczyk ustanowił rekord Polski w nurkowaniu głębinowym schodząc na głębokość 231 metrów. Od 2 lat eksploruje jaskinie Jukatanu w Meksyku. Już wkrótce projekt „Infovide-Matrix Diving Exploration 2010" będzie można zobaczyć na filmie.

www.infovidematrix.pl i www.deepexplorers.org