HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Niebezpieczna amunicja wyciągnięta z dna jeziora
Author: kmdr por. Bartosz ZAJDA, rzecznik prasowy MW, 26-07-2010
Poland

 

Nurkowie-minerzy Marynarki  Wojennej wydobyli i zabezpieczyli 100 sztuk amunicji zalegającej na dnie jeziora Ostrowieckiego (woj. Zachodniopomorskie). Akcję prowadzono przez dwa dni od czwartku do piątku (22-23 lipca). Niebezpieczne materiały zostaną zniszczone na poligonie.

 

Akcję przeprowadzili marynarze z Grupy Nurków-Minerów z 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Działali w składzie 8-osobowego zespołu pod dowództwem kpt. mar. Adama Pociechy. Akcję zabezpieczał personel medyczny wyposażony w komorę dekompresyjną. O obecności niebezpiecznej amunicji Marynarkę Wojenną powiadomiła policja.

Pierwszym etapem akcji (czwartek, 22 lipca) było rozpoznanie i penetracja dna jeziora. Przejrzystość wody w jeziorze była od kilkunastu centymetrów do pół metra. Dno kamieniste i zamulone co dodatkowo utrudniało prowadzenie akcji. Nurkowie-minerzy Marynarki Wojennej penetrowali i sprawdzali metr po metrze dna jeziora. Sprawdzili obszar o powierzchni 1000 m2 spędzając pod wodą łącznie 45 godzin (każdy z 9 nurków po 5 godzin). Operowali pod wodą w systemie 2 pary nurków jednocześnie.

Nurkowie podjęli i zabezpieczyli łącznie 100 sztuk amunicji niemieckiej z okresu II wojny światowej. Była to amunicja głównie kalibru 7.62 mm i 11.43 mm. Zalegała na głębokości około 2 metrów.

Dzisiaj (piątek, 23 lipca), wcześnie rano, gdy przejrzystość wody jest najlepsza nurkowie po raz kolejny sprawdzili rejon akcji. Obecnie amunicja ta jest zabezpieczona i przygotowywana do przekazania saperom z 2. Brygady Zmechanizowanej (12.DZ) ze Złocieńca. Zostanie ona przewieziona na poligon, a następnie zniszczona.

 

Nurkowie - minerzy z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu wielokrotnie wspierali akcje saperskie w głębi lądu. Brali udział w operacjach podejmowania materiałów niebezpiecznych, m.in. z jeziora Ińsko, jeziora Zamkowego (Wałcz) oraz z rzeki Noteć (Nakło).

 

Grupa Nurków - Minerów przeznaczona jest do samodzielnego poszukiwania min w basenach i kanałach portowych oraz dokładnej lokalizacji i identyfikacji obiektów minopodobnych wykrytych przez okręty na morzu. Działaja głównie na akwenach morskich aż do granicy polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Ponadto nurkowie - minerzy zajmują się likwidacją niewypałów, niewybuchów oraz podwodnych przeszkód nawigacyjnych na morzu. Udzielają pomocy jednostkom pływającym w porcie i na morzu, wspierają akcje ratowniczo-poszukiwawcze. Zabezpieczają zacumowane i zakotwiczone okręty przed siłami dywersji podwodnej. Dowódcą Grupy Nurków - Minerów 12. Dywizjonu Trałowców jest kmdr ppor. Piotr GRYSZKIEWICZ.

 

kmdr por. Bartosz ZAJDA

rzecznik prasowy dowódcy MW

Foto: Adam Pociecha

Żródło: www.eswinoujscie.pl