HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Wrak Umbria
Author: (najlepsze_nurkowania), 13-08-2010
Sudan

Historia Umbrii

Umbria to długi na 150 m frachtowiec, wybudowany w 1912 roku w Hamburg w Niemczech i początkowo nazwany Bahia Blanca. Używany był w czasie I wojny światowej jako frachtowiec, a w 1935 roku został sprzedany Włochom jako okręt do przewozu sprzętu i wojsk.


Statek wypłynął w 1937 roku z Włoch. Dopłynął do Port Sudan by uzupełnić zapasy węgla i wody, w momencie w którym neutralne Włochy, postanowiły wypowiedzieć wojnę. Oficerowie, w kontrolowanym przez Brytyjczyków Port Sudan, chciały zatrzymać Umbrię w porcie i przetrząsnąć jej ładunek, w obawie że może być używana w czasie wojny. Kapitan statku zdawał sobie sprawę z tego, że przewożony przez niego cenny ładunek może zostać wykorzystany przeciwko jego krajowi, postanowił więc zatopić statek.

 

 

Co się składało na tak cenny ładunek?

Na Umbrii znajdowało się 360 tys bomb o wielkości od 15 do 100 kg. Przewoził także dużą ilość amunicji, detonatorów i tradycyjnych towarów. Kapitan wiedział, że jeżeli Brytyjczycy znajdą bomby to użyją ich przeciwko jego krajowi, stąd decyzja o tak drastycznym rozwiązaniu.

Nurkowanie na Umbrii

Leżący w schronieniu oferowanym przez Wingate Reef, tuż przy Port Sudan, statek pozostał nietknięty przez prądy i pływy. Położony jest na głębokości od 5 do 36 metrów, co ułatwia jego podziwianie. Ze względu na mała głębokość dochodzi tu też dużo światła a widoczność jest całkiem dobra sięgająca od 10 do 15 metrów.

Jest tu wiele ciekawych rzeczy do obejrzenia zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz wraku. Płytkie położenie pozwala spędzić tu więcej czasu podczas jednego nurkowania. 3 ładownie pozostają otwarte, można jest więc łatwo spenetrować. W jednej znajdują się Fiaty Laguna, w drugiej wiele butelek wina. Jednak największą atrakcją jest 360 tyś bomb leżących w setkach szeregów. Szybko można zdać sobie sprawę, co mogłoby się stać, gdyby one eksplodowały, mimo że detonatory nie są podłączone, to w razie jakiegoś niespodziewanego zdarzenia Port Sudan może być zagrożony. Nigdy nurkowe przykazanie: „patrz ale nie dotykaj” nie było tak odpowiednie jak tutaj.

Umbria spełni oczekiwania zarówno początkujących jak i bardziej doświadczonych nurków. Można tu zrobić wspaniałe zdjęcia, a by spenetrować ładownie nie potrzeba specjalistycznego sprzętu. Poza tym, czy gdziekolwiek na świecie można zanurkować wśród 360000 bomb? Jeżeli to nie przyspieszy bicia Waszych serc, to nie wiemy co innego by mogło.

 

Najlepsze Nurkowania