HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Wkrótce nowa atrakcja na „Koparkach”
Author: www.oceania.pl, 24-08-2010
Poland

Pod koniec sierpnia na bazie „Koparki" w Jaworznie pojawi się nowa atrakcja. Nurkowie korzystający z bazy będą mogli podziwiać pod wodą jeszcze do niedawna latający w Iranie samolot Antonow An-2. Po zakończeniu swego lotniczego żywota, zamiast niszczeć  gdzieś na zapomnianym złomowisku będzie miał okazję jeszcze posłużyć jako kolejny, podwodny obiekt do zwiedzania w jaworzyńskim zbiorniku. Profesjonalnie przygotowany do ostatniego lądowania na dnie kamieniołomu zostanie tam ustawiony pod koniec sierpnia.

 

Wspólnie z szefostwem bazy ustalone zostały barwy „linii lotniczych" Antonowa. Przez kilka ostatnich dni w pocie czoła, wraz z przyjaciółmi Orki pracowaliśmy nad restauracją tego klasyka lotnictwa o bardzo długiej i imponującej historii (pierwszy prototyp został oblatany 31 sierpnia 1947 roku). An-2, przez polskich pilotów nazywany często Antek, jest największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. Przez długi czas dzierżył także tytuł najdłużej produkowanego samolotu świata. Samoloty

 

An-2 znalazły zastosowanie w lotnictwie rolniczym, sportowym, wojskowym i pasażerskim w takich krajach jak ZSRR, Afganistan, Bułgaria, Czechosłowacja, Chiny, NRD, Egipt, Grecja, Indie, Iran, Jugosławia, Kuba, KRL-D, Mongolia, Mali, Nepal, Polska, Rumunia, Sudan, Węgry, Wietnam, Tunezja, Turcja a nawet USA.

Mamy nadzieję, że srebrny połysk kadłuba i skrzydeł ze znakiem graficznym Mares'a oraz logo Orka Diving Center przyciągnie rzesze podwodnych turystów do bazy, a dodatkowo skłoni nowych adeptów sportu nurkowego do rozpoczęcia szkolenia a także do poszerzania swoich umiejętności... Zapraszamy do Jaworzna.

 

TEKST I ZDJĘCIA: www.oceania.pl