HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Starnawski 360 stopni: EGIPT
Author: www.360stopni.org, 05-10-2010
Egypt

Właśnie została zakończona egipska część projektu „Starnawski 360stopni" polegająca na przeprowadzeniu testów podwójnego rebreather'a HammerHead.

Po serii nurkowań w czasie siedmiu dni treningowych Krzysiek osiągnął ostatecznie głębokość 222 metry z łącznym czasem nurkowania 8h i 15 min. Nurkowanie rozpoczęło się w toni, bez użycia liny opustowej, wzdłuż ścian The Bells, a zakończyło dekompresją w Blue Hole. Wsparcia na miejscu w Dahab udzieliła baza Planet Divers.

W skład zespołu realizującego projekt Krzysztofa Starnawskiego wchodzą: Irena Stangierska, Marek Klyta i Grzegorz Rutkowski. Zabezpieczając nurkowania zespół wykorzystywał zarówno obieg otwarty jak i rebreather'y HammerHead.

Główną częścią projektu „Starnawski 360stopni" jest eksploracja jaskini The Pit w Meksyku. Zaplanowane na tą część wyprawy nurkowanie odbywać się będzie na średniej głębokości 100 metrów z czasem dennym około 2 godzin.

Nieoceniony wkład w realizację projektu „Starnawski 360stopni" mają: Leszek Czarnecki w konsultacjach merytorycznych oraz współorganizacji ekspedycji, Tomasz Żabierek w zagadnieniach dotyczących rebreather'a HammerHead, Bartek Grynda (GRAL Marine) między innymi w bardzo wartościowych uszczelnieniach instalacji elektrycznej, seryjnie nieprzystosowanej do takich głębokości, Bretislav Vaisar (Q SUB) produkujący elementy do rebreather'ów, Ryszard Paluszkiewicz (Eques) z nieocenioną, już od lat trwającą współpracą w dziedzinie ciągłego doskonalenia sprzętu nurkowego.

Ostatnie tygodnie spędzone w pocie czoła nad przygotowaniami sprzętu, logistyki wyjazdów oraz treningami zaowocowały udanym, bezpiecznie zakończonym nurkowaniem, a jak wynika z relacji Starnasia można będzie w przyszłości „pociągnąć jeszcze grubo poniżej 220..."

 

 

Zdjęcia i tekst: www.360stopni.org