HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Kilka słów o Witku Śmiłowskim
Author: Tom Stolarski, 05-04-2011
Poland

Witold Śmiłowski był  jedną z najbardziej niezwykłych postaci świata nurkowego. Doskonale wysportowany, posiadał ogromną wiedzę teoretyczną oraz ponad trzydziestoletnie doświadczenie w podwodnym szkoleniu. Obsypany nagrodami i tytułami odnosił sukcesy każdego dnia od wielu lat. Był bardzo rzeczowym o dużym poczuciu humoru oraz radosnym usposobieniu, niezwykle skromnym instruktorem, nazywanym pieszczotliwie przez wielu kursantów „Tatą".

Był Course Directorem PADI, Koordynatorem DAN odpowiedzialnym za szkolenia DAN na polskim rynku. Prowadził nie tylko kursy na stopnie instruktorskie, ale również na stopień Instruktor Trainer. Był też Course Director'em w NAUI, Instruktor Trainer'em w IANTD oraz trzygwiazdkowym instruktorem w CMAS.

 Pierwsze kursy zaczął prowadzić 28 lat temu. Od tego czasu wyszkolił ponad 3800 nurków różnych stopni, ponad 1000 instruktorów, ponad 300 instruktorów nurkowania technicznego i trimiksowego. Wypromował 12 Course Directorów rozwijając przez wiele lat ich karierę. Jego podopieczni zawsze mogli liczyć na niego, darząc Witka ogromną sympatią.

Poza nurkowaniem uprawiał karate w którym miał czarny pas, systematycznie trenował kulturystykę, ścigał się na torach szybkimi motocyklami, latał samolotem, skakał na spadochronach, uprawiał kite surfing. W wolnych chwilach przemierzał swoim Harleyem Europę. Ojciec dwóch chłopców, dorastającego Enzo oraz malutkiego Tomunia.

Przez 4 lata był instruktorem nurkowania w San Diego w USA. Następnie wyjechał do RPA gdzie założył własne centrum nurkowe Reef Divers. Po kilkunastu latach zatrudniał 12 instruktorów na pełen etat oraz posiadał 3 bazy nurkowe w różnych miejscach Oceanu Indyjskiego i Atlantyckiego.

 Ponadto jako Course Director wprowadzał federację PADI w Malawi, Mozambiku, na Seszelach, Komorach i Mauritiusie. Kursy instruktorskie prowadził również w Wielkiej Brytanii oraz w Tajlandii.

Jego najgłębsze nurkowanie odbyło się na głębokości 154 metry. Nie widział jednak niczego fascynującego w tzw. windach. Nad głębokość przedkłada czas pobytu na dnie w myśl powiedzenia "Nie pytaj mnie jak głęboko, lecz jak długo tam byłem". Za najpiękniejsze uznał nurkowania do głębokości 100 metrów z długim czasem dennym.

Był twórcą autorskiej specjalizacji "Nurkowanie z rekinami". Program ten był wielokrotnie przeprowadzany u wybrzeży RPA, w miejscu w którym występuje większość gatunków rekinów, włącznie z owianymi złą sławą ludojadami Tiger Shark oraz Great White. Sukces tego programu wpisał się w starania wielu organizacji działających na rzecz ochrony naturalnego środowiska podwodnego.

Za wkład w rozwój zawodowy w dziedzinie nurkowania oraz za rozwój branży nurkowej otrzymał honorowe obywatelstwo Mauritiusa.

W wielu krajach prowadził działalność z zakresu biznesu i marketingu nurkowego oraz obsługi klienta.

W latach 90-tych współorganizował w RPA nurkowanie, podczas którego padł rekord Guinessa w liczbie ludzi nurkujących w jednym miejscu w tym samym momencie. W 1995 roku częściowo sponsorował bicie rekordu przez Nuno Gomesa, który wtedy był Witka pracownikiem i serdecznym przyjacielem.

W 2003 roku współorganizował bicie rekordu Polski w najgłębszym nurkowaniu w jaskini (194 metry).

W 1997 roku jego Centrum Nurkowe Reef Divers uzyskało najwyższy na świecie stopień Five Star Career Developement Center. Było to pierwsze i wtedy jedyne takie centrum na całym kontynencie afrykańskim. W 1998 roku otrzymał nagrodę za najbardziej szanowanego Course Directora w PADI. W 2002 roku powtórzył ten sukces. W roku 2004 został odznaczony przez Dyrektora Naczelnego PADI, Marca Canneya za wybitne zasługi w rozwoju PADI w Polsce.

W 2006 roku Witek uzyskał jedno z najwyższych wyróżnień PADI, tytuł Platinum Course Director.

W ten sposób został po raz kolejny uhonorowany za wkład w rozwój nurkowania na naszym globie. Tym wyróżnieniem zostały objęte do tej pory zaledwie 84 osoby na świecie. Sukces ten powtórzył w 2007 roku i tym razem znalazł się w gronie 56 platynowy Course Directorów na świecie.

Był jednym z niewielu, któremu udało się utrzymać status platynowego Directora przez 3 lata z rzędu. W maju 2008 roku na kolejnym IDC wyszkolił swojego tysięcznego instruktora. Wyszkoleni przez niego instruktorzy odnoszą sukcesy zawodowe na całym świecie. Niestety 29 marca 2011 roku światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci Witka. Ten wspaniały człowiek zostanie na zawsze w  naszej pamięci jako niezapomniany autorytet i przyjaciel....