HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Tydzień Czystości Wód - Sprzątanie Glinianek w Zielonce
Author: Kamil Jaczyński (jakuza), 25-04-2011
Glinianki Zielonka Lake, Poland

W sobotę 9 kwietnia pomimo nieciekawych warunków atmosferycznych wyruszyliśmy na akcję sprzątania zbiornika wodnego Glinianki w Zielonce pod Warszawą. Sprzątanie pod hasłem Tygodnia Czystości Wód zostało zorganizowane przez nas, czyli Centrum Nurkowe Raja oraz Polski Związek Wędkarski - Koło nr. 23 w Zielonce pod honorowym patronatem burmistrza miasta Zielonka.

Wędkarze zapewnili transport pomiędzy gliniankami, wsparcie logistyczne i organizacyjne, a sami z zapałem sprzątali brzegi i najpłytsze części zbiornika. Wszyscy uczestnicy po akcji dostali ciepłe napoje oraz grochówkę z kiełbasą ufundowane przez lokalną restaurację „U Pietrzaka".

 

W akcji sprzątania uczestniczyło 10 płetwonurków, ponad 20 wędkarzy oraz nieprzebrana ilość harcerzy z hufca ZHP Zielonka. Wszystkim zebranym udało się wspólnie zapełnić duży kontener na śmieci dostarczony przez firmę Jurant zajmującą się gospodarką odpadami. Podczas sprzątania wydobyliśmy spod wody między innymi wiadro, garnek i 3 opony. Ponadto z dna wyciągnęliśmy całe worki pełne plastikowych i szklanych butelek, słoików oraz puszek. Największym podwodnym znaleziskiem była opona od TIR'a, którą wspólnymi siłami wydobyliśmy na brzeg.

Jak się okazało Glinianki są całkiem ciekawym akwenem. Najgłębsza zarejestrowana podczas sprzątania głębokość to trochę ponad 3 metry. Dno jest muliste, więc widoczność nie przekracza 1-2 metrów, ale woda jest czysta i nadaje się do pływania.

 

W ramach tej akcji posprzątaliśmy 2 z 4 glinianek, więc na pewno czeka nas ciąg dalszy akcji. Jeśli chcesz wziąć w niej udział, zgłoś się do nas. W czerwcu przewidujemy powtórkę. Na pewno będzie cieplej i jesteśmy pewni, że przyłączy się do nas wielu mieszkańców Zielonki.

 

Partnerzy: Vektor Sport, Tusa, Poseidon, Decathlon, Onet.pl, Wielki Błękit, Skauting.pl, Planero.pl, Targi Nurkowe "Podwodna Przygoda", Aktywni.pl, Magazyn Nuras.info, Divers24.pl, CoconutPR, Jurant Sp.j., Forum-Nuras.com, Restauracja "U Pietrzaka"