HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Polowanie na Amonity
Author: Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska, 06-10-2011
Cegielnia Łuków Lake, Poland

Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska zaprasza na "Polowanie na Amonity", czyli wyprawę nurkową do Łukowa.


Znajduje się tam wyrobisko gliny, w którym można odnaleźć doskonale zachowane skamieniałe amonity. Jest to jedna z najciekawszych osobliwości geologicznych w skali Europy, a nawet świata. Amonity to skamieniałości zwierząt morskich, które już całkowicie wymarły dawno temu. Czarne iły i występujące w nich liczne skamieniałości liczą ok. 165 mln lat. Amonity (Ammonoidea) są grupą zwierząt z końca okresu kredowego (około 65 mln lat temu).


Ich nazwa pochodzi od egipskiego boga - Amona. Przedstawiano go jako postać ze skręconymi rogami, o kształcie podobnym do muszli. Amonity pojawiły się około 390 mln lat temu. Były zwierzętami morskimi. Swobodnie pływały, dzięki czemu mogły pokonywać spore odległości. Z tego też powodu można spotkać w wielu zakątkach świata.

 

Naukowcy przypuszczają, że lądolód przemieścił je pod Łuków z północnej Europy. Wiele wskazuje, że być może z rejonu dzisiejszej Estonii. Iły zostały przemieszczone w niemal nienaruszonym stanie. Zawierają ogromne ilości jurajskich skamieniałości, m.in. amonitów. Są one celem kolekcjonerskich poszukiwań.

 

Najbardziej znaną z kier łukowskich, odkryto pod koniec XIX w.. Była eksploatowana przez cegielnię. Obecnie skamieniałości można znaleźć w nieczynnym już wyrobisku przy wyjeździe z Łukowa w stronę Żelechowa - tzw. Cegielni. Teren jest już zarośnięty, a doły wypełniła woda. jednak znalezienie amonitów jest bardzo łatwe. Inną z kier, położoną w pobliżu zalewu Zimna Woda, objęto ochroną rezerwatową. Rezerwat „Kra Jurajska" powstał w 1980 r. Znajduje się on na polach podłukowskiej miejscowości Gołaszyn, na północny zachód od miasta. Najbardziej ciekawe są tereny liczące ok. 8 ha, położone około 800 metrów na zachód od drogi Siedlce - Łuków. Właśnie tutaj jest jedno z największych zbiorowisk amonitów.

 

Średnia głębokość 7-8 metrów, widoczność od 30 centymetrów do 3 metrów.

 

Wyjazd z Warszawy i Garwolina. Start z Warszawy około 8:30, a z Garwolina około 10:00. Zbiórka na miejscu około 10:30. Więcej informacji na www.facebook.com/GEPN.POLSKA

Zdjęcia z ostatniego nurkowania w tym akwenie są do zobaczenia tutaj: https://picasaweb.google.com/robert.hobbyelektronika/UkowAmonity