HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Kusząca Jordania
18-08-2008
Jordan

Aqaba Marine Park w Jordanii to doskonałe miejsce dla miłośników egzotycznych podwodnych przygód. Amatorzy podwodnych wypraw mają możliwość podziwiania niezliczone ilości gatunków ryb i raf koralowych. w 1997 roku powstał Park wodny Akaba na obszarze 7 kilometrów wzdłuż południowego wybrzeża Zatoki Akaba. Zatoka Akaba to jedno z najbogatszych środowisk morskich na świecie. Możemy tu spotkać około 500 gatunków koralowców, 1000 mięczaków i skorupiaków, a także 1200 gatunków ryb.

To jest jedyne miejsce na oceanach Indyjskim i Spokojnym, w którym koralowce rosną tak daleko na północ od równika. Podobnie jak w Egipcie, usuwanie, kupowanie i sprzedawanie koralowców jest zabronione. Można natomiast zaadoptować młodą odnogę koralowca, by potem móc śledzić jej rozwój. Na oglądanie rafy można wybrać się łodzią z przeszklonym dnem (ok. 25 dinarów); Dla początkujących jest możliwość wykupienia kursu nurkowania. Dwie lekcje w licznych ośrodkach szkoleniowych wprowadzające w tajniki nurkowania z akwalungiem kosztują ok. 60 $.

Zejście pod wodę wraz z wyposażeniem kosztuje około 30 $. Istnieją także atrakcje dla amatorów snorklingu. Pół dnia z instruktorem i wyposażeniem kosztuje 15 $ z własnym sprzętem 6 $.

Na terenie Aqaba Marine Park znajduje się około 20 baz nurkowych. Warto skorzystać z pakietów miejscowych biur dla minimum czterech osób - 10 sesji nurkowania z brzegu, w tym także nurkowania nocne, połączone z wycieczką i noclegiem w Wadi Rum –( ok. 200 $ od osoby).

Warunki do nurkowania są tu wyjątkowo sprzyjające. Prąd morski w tym regionie jest minimalny, widoczność pod wodą momentami dochodzi do 25 m. Fenomen podwodnej Aqaby polega także na zróżnicowaniu. Entuzjaści podwodnego świata mają szansę zobaczyć podwodne ogrody, chronione rafy koralowe i kaniony. Agaba to także raj dla wrakomaniaków są tu także zatopione tankowce. Znajduje się tutaj celowo zatopiony w 1995 roku libański transportowiec Cedar Pride ( 760 ton, 81 m długości i 20 m szerokości) Obecny król Jordanii, Abd Allah II, syn zmarłego Husajna, uwielbia nurkować. To dzięki niemu możemy oglądać zatopiony transportowiec.

Należy pamiętać, że nurkowania górskie na terenie Jordanii zaczynają się już od 300 metrów nad poziomem morza. Dlatego, by nurkować naprawdę bezpiecznie, warto wprowadzić odpowiednie korekty do naszego planu nurkowego. Jest to dość istotne ze względu na
zmniejszające się wraz z wysokością ciśnienie powietrza.

 
Po udanym nurkowaniu….

Jednym z głównych punktów w centrum jest trójwymiarowe kino, pierwsze tego rodzaju na Bliskim Wschodzie, w którym można obejrzeć Przeżycia z Jordanii (The Jordan Experience). Kino jest wyposażone w najnowsze urządzenia techniczne, ruchome fotele oraz doskonały system dźwięku dookolnego Aby zwiększyć doznania podczas senasu każdy ze 110 foteli w kinie porusza się w czasie ekranizacji podróży. Podczas seansu widzowie wybierają się w 15-minutową wędrówkę przedstawiającą historię Jordanii. Następnie są zabierani na latający dywan, który startuje z najniższego punktu na ziemi leżącego nad Morzem Martwym i leci nad wąwozem Siq do kanionów Wadi Rum, z których Lawrence z Arabii i Sharif Hussein prowadzili ataki na Turków Otomańskich podczas Pierwszej Wojny Światowej.