HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Nurkowy Dzień Ziemi 2012
Author: Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska, 20-04-2012
Poland

Zbiórka o godzinie 11:00. W planie jedno nurkowanie połączone ze sprzątaniem podwodnym zbiornika. Będą

zapewnione worki raszlowe. Ponadto każdy płetwonurek, który 22 kwietnia weźmie udział w sprzątaniu Glinianek w Gołkowie otrzyma kupon na bezpłatne nabicie butli w sklepie Decathlon Targówek, a nad bezpieczeństwem czuwać będzie ekipa X-Divers wpierana przez Safe Water Associacion.

Zachęcamy do zabrania ze sobą licznego suportu powierzchniowego, gdyż jednocześnie będzie się odbywało sprzątanie linii brzegowej w ramach akcji "Posprzątajmy razem naszą okolicę".

To przedsięwzięcie organizowane przez Fundację Eco Choice mające na celu zaktywizowanie społeczności lokalnej oraz zaangażowanie w zrozumienie problemu dzikich wysypisk oraz gospodarki odpadami w Powiecie Piaseczyńskim.

Dzień Ziemi to międzynarodowa akcja promująca postawę proekologicznych zachowań w społeczeństwie.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w 1970 roku w San Francisco. Miało to być święto "życia i piękna ziemi" połączone z propagowaniem ekologicznego trybu życia oraz zwracające uwagę na ekologiczne problemy Ziemi. Rok później ONZ proklamowało utworzenie Światowego Dnia Ziemi. Każdego roku 20 lub 21 marca w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell). Szacuje się, że obecnie w obchodach dnia Ziemi bierze udział ok. 200 mln osób z ponad 140 krajów. Mimo, że ONZ oficjalnie obchodzi Dzień Ziemi w marcu, kwietniowe święto jest również wspierane przez tą organizację. Wiele krajów i miast na świecie przedłuża Dzień Ziemi na Tydzień Ziemi, który trwa zazwyczaj od 16 do 22 kwietnia


Dzień Ziemi to okazja do organizowania akcji uświadamiających, że warto chronić środowisko naturalne. Na całym świecie organizowane są spotkania, sympozja, konferencje, wystawy, festyny, konkursy poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienia zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata, apele i lekcje poświęcone tylko tematyce ekologii.

W 2009 roku Zgromadzenie ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Matki-Ziemi, który postanowiono obchodzić 22 kwietnia.

Glinianki Gołków

W 1911 roku wydzielono Cegielnię Gołków jako osobną nieruchomość. Cegielnia w Gołkowie zaznaczona jest już na mapie wojskowej w 1839 roku. W okresie poprzedzającym wybuch I wojny światowej na wyposażenie zakładu składały się m.in.: maszyna parowa o mocy 100 koni, kocioł parowy 80 m3, dwie duże i jedna mała prasa, dwie pary walców, dwie pompy parowe, 9500 ramek do suszenia dachówek, miech i narzędzia kowalskie. W 1901 roku do Cegielni poprowadzono bocznicę od głównej linii kolejki wąskotorowej Warszawa - Góra Kalwaria. Linię wąskotorową z Piaseczna przedłużono do Grójca w okresie od 1911 roku do wiosny 1914 roku. Wówczas w Gołkowie wyznaczono przystanek i zbudowano murowany budynek stacji. Pas gruntu pod budowę stacji wykupiło Towarzystwo Akcyjne Warszawskich Kolei Podjazdowych. Na Glinianki w Gołkowie składa się 5 zbiorników: Bagierek (kąpielowe), Koparka, Zdrój i inne.

Partnerzy akcji:
Ekon, PolBlume, PWiK-Piaseczno, Nad Wisłą, Kurier Południowy, Gazeta Piaseczyńska, Radio Mazowsze, Portal Piaseczno, Przystanek Zalesie, Ngo.pl, Divers24.pl, Skauting.pl, ItvPiaseczno.pl, Radio Kolor, DzielnicaRodzica.pl, Piaseczno24.net, Wielki Błękit, Forum-Nuras, Nuras.info, Decathlon.