HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Eksploracja Żwirowni Gnojno
Author: Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska, 02-06-2012
Poland

Grupa Eksplorująca Podwarszawskie Nurkowiska zaprasza na kolejną pasjonującą wycieczkę nurkową w poszukiwaniu ciekawych miejsc województwa Mazowieckiego. Tym razem odwiedzimy okolice Pułtuska, a konkretnie wieś Gnojno znajdującą się na północ od tego miasta.


Zbiornik Gnojno jest dużym wyrobiskiem pożwirowym. Długość ok. kilometra, szerokość waha się między 300, a 600 metrów. Jego początki sięgają lat 60-tych, a żwir i piasek tam wydobywane posłużyły do budowy znacznej części Bródna i kawałka Ursynowa. Materiał był transportowany drogą wodną, poprzez Narew i Kanał Żerański.

Po zakończeniu eksploatacji był rodzajem ogromnej zatoki, częściowo odgrodzonej od rzeki długą, wąską, wysoką wyspą. Spokojny nurt, znaczna głębokość i twarde podłoże, połączone z czystą, dobrze natlenioną wodą, przez wiele lat stworzyły znakomite warunki do sadzowego podchowu narybku sandacza. Co skończyło się w latach osiemdziesiątych. Usypano wał w północno - wschodnim przesmyku, zostawiając tylko wąskie połączenie z rzeką na południowej stronie wyrobiska. I tak oto powstał zbiornik wody
stojącej. Bardzo czystej i bardzo rybnej.

Niestety, rabunkowa eksploatacja z początku lat dziewięćdziesiątych, połączona z kłusownictwem, w dość szybkim tempie doprowadziła do radykalnego zubożenia ichtiofauny. W niewiele mniejszym stopniu przyczynili się do tego również wędkarze. Według informacji na stronach wędkarskich głębokość waha się od 1,5 metra do około 10 metrów w zatoce w okolicach wysepki. Średnia głębokość to 3-4 metry.

Dojazd
Trasa Warszawa - Ostrołęka. 12 km za Pułtuskiem, w miejscowości Boby, jest drogowskaz w prawo: Gnojno 2. Po ok. 600 metrach, za maleńkim kościółkiem, odchodzi w prawo gruntowa, szeroka dróżka. Już na jej początku widać zbiornik. Dróżka się rozchodzi w dwie strony. W lewo - jest dojazd do północnego krańca zbiornika, a druga odnoga dróżki - prowadzi aż pod piaszczysty pagór, będący cyplem wrzynającym się ku środkowi zbiornika.


UWAGA: Chcąc dojechać za cypel - na pierwszym rozjeździe trzeba skręcić w prawo. Dość wygodna, polna dróżka przez łąki, wyprowadza na południowy skraj akwenu.

Zbiórka o godzinie 10:00. W planie jedno nurkowanie i powrót.
Mapa z zaznaczonym miejscem nurkowania: http://g.co/maps/c466e
Współrzędne na Maps.google.com: 52.771091,21.138552;

 

Więcej informacji na stronach:

www.gepn.pl oraz www.facebook.com/GEPN.POLSKA