HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
Tajemnica rozwiązania. „Potwór morski” to Deepstaria enigmatica.
Author: Tom Stolarski, 07-06-2012
United Kingdom

Tajemnica rozwiązana. Intrygujący  potwór z głębin nakręcony głęboko  pod wodą podczas prac wiertniczych Wielkiej Brytanii okazuje się być olbrzymim gatunkiem - Deepstaria enigmatica meduzą z rodziny Ulmaridae odkrytą i opisaną  po raz pierwszy  w 1967 roku przez F.S. Russela.

Kiedy  w Internecie opublikowano wideo z tajemniczą przeźroczystą istotą, spekulacji na całym świecie nie brakowało. Interpretacje zjawiska były przeróżne. Część internautów uważała, że to zwykła plastikowa torba. Inni zaś obstawiali, że jest to pozostałość  łożyska wieloryba, które wydostało się z  sieci rybackiej.  Na szczęście licznym spekulacjom wyszli naprzeciw eksperci, którzy szybko ocenili, iż tajemniczy „potwór morski" robiący zaskakującą karierę w cyberprzestrzeni to rzeczywistości gatunek meduzy  Enigmatica Deepstaria, występującej w wodach arktycznych na głębokości .

Meduzy, które mają  około 60cm szerokości, są rzadko spotykane w stanie nienaruszonym, wyjaśnia Steven Haddock z Monterey Bay Aquarium Research Institute. Toteż pojawienie się takiego okazu pod wodą z pewnością wprowadziło pracujących pod wodą w nie lada osłupienie.

 

Przeczytaj więcej: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2143400/Mysterious-ocean-blob-revealed-deepstaria-enigmatica-jellyfish.html#ixzz1x60yogiu