HotDive.com
Polski English Français Deutsch Italiano Español 
S/S Terra Nova odnaleziony
Author: Tom Stolarski, 04-09-2012
Greenland

Na początku sierpnia w okolicach Grenlandii Naukowcy ze Schmidt Ocean Institute, natrafili na wrak jednostki S/S Terra Nova, Okrętu, którym w 1910 roku w  swoją pechową podróż przez mroźne wody Arktyki, wyruszył kapitan Robert Falcon Ta  W owym czasie wyprawa kapitana Falcona miała być przełomem w dziejach i zarazem pierwszą ekspedycją, która dotrze do bieguna. Niestety los chciał inaczej.

 

Norweg Roald Amundsen i jego ekspedycja okazali się szybsi od Scotta o całe pięć tygodni. Mimo tego niepowodzenia Robert Falcon Scott, postanowił zrealizować cel wyprawy i po opuszczeniu okrętu wyruszył na biegun.Pech jednak nie opuszczał odważnego badacza, a los widać wyznaczył mu spotkanie w tym trudnym i wciąż dziewiczym na człowieka miejscu. Po osiągnięciu Bieguna Południowego, w trakcie drogi powrotnej ekspedycję zaskoczyła śnieżyca. W efekcie burzy i zetknięcia z lodową górą, zginęło 5 członków wyprawy w tym kapitan Scott.

W tym roku w trakcie mapowania dna przez naukowców, podczas testów sprzętu, jeden z nich zauważył dziwny obiekt odróżniający się od reszty dna. Po ustaleniu iż jego długość pokrywa się z wymiarami Terra Novy (57m), na dno wysłano robota ROV, aby zgromadzić materiał filmowy. Dzięki temu potwierdzono wcześniejsze przypuszczenia o smutnych losach Terra Novy.


Źródło: cbc.ca Foto: Schmidt Ocean Institute